// du läser just nu...

Betyg 3, Chicklit

The Brightest Star in the Sky av Marian Keyes

En av årets lyckligaste dagar för mig är när/om jag får veta att Marian Keyes kommer med en ny roman. Det klås av dagen då jag får den nya boken i min hand. Sen klås det förvisso sällan av dagarna då jag läser men det säger inte så mycket om Keyes böcker, som att jag är en person som lägger mycket krut på längt. Att längta efter att få läsa en bok är ofta större för mig än att faktiskt läsa den. Det är därför så många böcker ligger olästa hemma och så läser jag något mindre efterlängtat under tiden. Dumt? Javisst, men nu funkar jag så och jag jobbar på det.

Denna gång dröjde det faktiskt inte många dagar efter att jag fått boken i min hand, innan jag tog mig an Keyes nya roman The Brightest Star in the Sky. Jag var ju tvungen att avsluta den roman jag höll på med först. Jag sa ju att jag jobbar på det. Åter till Keyes.

Boken handlar om människorna som bor på Star Street 66 i Dublin. Det är Katie som fyller 40 och som dejtar Conall som lever för sitt arbete. Det är Matt och Meave som lever som i en skör kokong. Det är de polska bröderna Andrei och Jan och deras inneboende Lydia. Och det är 88-åriga Jemima som bor med sin hund Grudge och väntar på att fostersonen Fionn ska komma och bo hos henne medan han spelar in ett trädgårdsprogram för tv.

Till Star Street 66 kommer berättarrösten med ett uppdrag. Den vet vad den ska göra men inte vilken eller vilka av husets innevånare det berör. Trots sin osynlighet så är det vissa i huset som märker den främmande närvaron och det är nästan så att man kan tro att det är den närvaron som drar igång det som nu ska hända i huset.

Marian Keyes är min favorit bland chicklitförfattare. Man kan nästan säga min enda favorit. Hos de andra jag läst har det alltid funnits något som jag stört mig något enormt på, det kan ha varit språket, intrigen eller personskildringen. Hos Keyes finns det sällan något jag stör mig på. Snarare gör hon det mesta rätt.

Däremot kan hon engagera och beröra mig mer eller mindre. Denna gången dessvärre mindre. Kanske har mina förväntningar förändrats efter Anybody out there? och This Charming Man där den ena var gripande sorglig och den andra bara så hemsk bitvis att jag ibland inte ville läsa vidare. I The Brightest Star in the Sky har jag inga problem varken med att hålla tillbaka tårarna eller att läsa vidare.

Kanske är det mängden människor som finns med i berättelsen på lika villkor. Kanske har Keyes fått kritik för sin tilltagande svärta och backat tillbaka till något som fortfarande innehåller smärta och svärta men där hon inte går ner i dessa känslor på djupet och på allvar. Kanske är det helt enkelt en mellanbok.

För att vara tydlig: det är inte någon dålig bok. Jag hittar som tidigare nämnt, just inget att anmärka på. Jag tänker inte att ”Marian Marian vad har du skrivit nu?” Jag tänker att det här är en okej Marian men kanske inte så mycket mer. Det är bra chicklit men inte strålande som Keyes kan vara.

Så om du är Keyesfantast så ska du så klart läsa även den här. Sätt dina förväntningar på något mer lättsamt än de två senaste, men fortfarande bra.

Är du däremot ny på Keyes så kan du läsa den här, men minns då att hon brukar vara bättre. Eller så läser du helt enkelt Anybody out there? som en god kickstart på din relation med Marian Keyes.

Men jag längtar redan till nästa roman av Keyes, men hoppas på mer fokus och mer påtaglig svärta nästa gång. En klump i halsen skulle inte sitta fel. (Jag önskar mig också ett snyggare omslag till nästa bok. Det här blev inte bra. Den ljust rosa stjärnan skär sig mot guldet, och guldet blir alldeles för lätt slitet och fult. Nej då hade jag hellre sett att omslaget på proofet hade fått vara kvar.)

612 sidor
Utgivningsår: 2009
Svensk titel: Oväntat besök på Star Street

Åsikter

8 kommentarer på “The Brightest Star in the Sky av Marian Keyes”

  1. Jag är precis som du!! Att tänka på boken och få den i handen och titta till den lite varje dag är ju en njutning. :)
    När man sedan börjar läsa är det ju snart över…

    Hoppas du får en bra söndag!

    Posted by Anna | 25 October, 2009, 09:17
  2. Vad märkligt det är. När jag tänker tillbaka på “This charming man” så minns jag direkt inte så mycket boken som när jag läste den. Det var ute i torpet, elden sprakade och John Mellencamp sjöng i bakgrunden och det blåste så att det sjöng i huset. Men boken minns jag knappt mer än att jag tyckte den var helt okay, men inte någon av hennes bästa.
    Är själv fena på att ha längtböcker, sådana som ligger prydligt och väntar men som jag knappt näns börja på för då tar de ju som sagt var slut.
    Marian Keyes nya ser jag definitivt fram emot, hon är bra på chicklit, absolut. :)

    Posted by Shirouz | 25 October, 2009, 12:59
  3. Shirouz: Om jag säger partier där någon våldtas brutalt och är offer för psykisk terror? Och om jag säger andra partier där en person håller på att supa bort hela sitt liv?

    Anna: En bra söndag blir det helt säkert! Hoppas din också blir bra!

    Anna och Shirouz: Och visst är det så där med längt efter läsning? Jättehärligt men också ganska dumt. Bättre att läsa det man längtar efter så att man kan längta efter nya böcker sen.

    Posted by boktoka | 25 October, 2009, 13:47
  4. Var inte heller jätteförtjust i This charming man, men hoppas att den nya ska vara bra!

    Posted by Lilla O | 25 October, 2009, 21:20
  5. Jag läser också allt av Marian Keyes men jag tror jag väntar förgäves på att det ska bli lika bra som de tidiga; Watermelon, Rachel’s holiday och Last chance saloon t.ex. This charming man var jag riktigt besviken på, men kommer så klart läsa även denna nya. Och att ha en bokhög att längta till verkar vara mångas drog! Precis soom jag kan avundas personer som inte har läst en viss bok än, att de har läsupplevelsen framför sig fortfarande.

    Posted by Bea | 26 October, 2009, 09:00
  6. Min spontana tanke var att “Hur sjutton kan man glömma något sådant!?” För när du skrev det så mindes jag ju givetvis. Hmm, skumt, men jag tror att det är tyvärr ett bevis på att den boken inte grep tag i mig, på det sättet som det är tänkt. Mycket märkligt…

    Posted by Shirouz | 2 November, 2009, 09:18
  7. Har läst 125 sidor av The Brightest Star och fattar inte vad hon vill ha sagt och inte “andas” den Marian Keyes ett enda dugg heller. Måste googla lite och se vad andra tycker…och hamnade på den här sidan.

    This Charming Man var en stor favorit men alla hennes böcker har varit mycket bra, men den här alltså – vad handlar dem om…

    Posted by Lena | 16 November, 2009, 13:24
  8. Hej Lena! Jag tycker också att den är annorlunda än hennes andra böcker. Lättare, enklare, glättigare åtminstone till en början. Först ganska sent tyckte jag att den fick substans och man förstod lite mer vad hon ville berätta.

    Fortsätt läs tycker jag och kom gärna tillbaka och berätta vad du tyckte.

    Posted by boktoka | 16 November, 2009, 13:40

Skriv en kommentar