Tömd på energi efter arbetsdag och jympapass stod jag på Slussen och väntade på bättre tider. Inte var det många glada tankar som gled genom mitt huvud när jag traskade perrongen fram. Men vad fick jag se då? Jo, reklam för böcker. Få saker kan fånga mitt intresse som reklam för böcker.
“Men”, tänkte jag, “det här är inga böcker jag känner igen…”
Så infernaliskt genialiskt! Vilket glädjepiller! Jag älskar intelligent reklam och nu fick jag anledning att le hela vägen hem till förorten. Varsågoda att njuta!
Supercool kampanj på min ära. Jag kan undvara Konsten att fisa…
Okej, jag blev skitbesviken när jag insåg att “Jag var ju bara ung och naiv” inte var en riktig bok. Hade så gärna viljat läsa den! Har tänkt läsa Gardells nya “Om Jesus”, men inte riktigt kommit mig för det än.
Jag blir också grymt sugen på att läsa Judasboken. Däremot så såg jag farting-boken först och förstod att det var hittepå. Annars hade jag nog också blivit besviken.
Jag har läst Om Gud av Gardell, och gillade. Har du läst den, Jessica?
Kan inte någon ta på sig uppgiften att skiva Judas-boken?
Jag var ju bara ung och naiv låter som en passning till Guillou. Helt underbart!
Jag såg “Handbok för militanta köttätare” först, och blev besviken när jag insåg att det inte var en riktig bok.
Herregud fick mig dock att skratta gott. Genialiskt.
Här har jag suttit i en timme och letat efter var man kan beställa boken för militanta köttätare till min käre broder i julklapp, ni kan ju gissa hur snopen jag blev när jag insåg samma sak som så många insett före mig. Dang! Är nog dock mest besviken på Judas bok, hade verkligen velat läsa den!
Jag förstår precis! Det är nog dags att någon skriver den där militanta kokboken, för att inte tala om Judasboken. Om det vore möjligt.